Tekst : Andrzej Kojder
Zdjęcia : najczęściej Hanna Kojder

sobota, 18 kwietnia 2009

Monument of light

Najwyższy monument na świecie. Nazywa się go przeróżnie, pierwotna nazwa to "Monument of light" albo w gaelicu "An Túr Solais", później nazywano go "The Spire of Dublin","Milenium spire", "Spike" czy też ulubiona wersja Polaków - "szpila", czasem "szpilka".
Wysoka na 120 metrów konstrukcja, widoczna prawie z każdego miejsca w obrębie mniej więcej 3-4 kilometrów, a to tylko dlatego, że "szpilka" jest cienka i przy większych odległościach zaczyna zlewać się z tłem.
Idealny punkt odniesienia podczas pierwszych samodzielnych podróży po północnej stronie centrum miasta. Pierwsze nasze wypady to poruszanie się wzdłuż ulic, z których idealnie widać "szpilę".
Ulubione miejsce spotkań Polaków, przecież najłatwiej komuś wytłumaczyć gdzie jest "szpila", szczególnie komuś, kto dopiero wysiadł z autokaru lub samolotu, a miasta jeszcze nie widział. No bo "szpilkę" na pewno zobaczy, jeśli tylko znajdzie się nieopodal. Z czasem, przestajemy ją zauważać.
"Szpilę" postawiono w miejscu, gdzie niegdyś znajdowała się niegdyś kolumna Nelsona. Cała konstrukcja waży 128 ton, a jej średnica u podstawy to 3 metry, natomiast na szczycie zaledwie 15 centymetrów. Prawie cała wykonana ze stali nierdzewnej a ostatnie 5 metrów ze szkła optycznego. Zdjęcia zapożyczone z wikipedii, niestety od lat nie pstrykałem "szpilki"

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz