Tekst : Andrzej Kojder
Zdjęcia : najczęściej Hanna Kojder

poniedziałek, 4 maja 2009

Maynooth


Małe miasto, zaledwie 10 tysięcy mieszkańców, w tak małym mieście mieszczą się dwie wyższe szkoły w tym Narodowy Uniwersytet. W samym tylko uniwersytecie uczy się ponad 8 tysięcy studentów. Druga uczelnia - St. Patrick's College w którym mieści się jedyne seminarium w Irlandii. Nie wypada zatem dziwić się, że w herbie Maynooth znajduje się Księga i Wieża zapewne to ta sama wieża która znajduje się na terenie uniwersytetu. Z ciekawostek, na terenie uczelni znajduje się pomnik Jana Pawła II.
Maynooth znajduje się 25 kilometrów na zachód od Dublina w hrabstwie Kildare, przez miasteczko przepływa Royal Canal (Kanał Królewski) który łączy Dublin, z rzeką Shannon i dalej dzięki tej rzece z zachodnim wybrzeżem, kanał ma długość 145 kilometrów, został ukończony w 1817 roku i służył do transportu zarówno ludzi jak i towarów. Jeden z głównych portów znajdował się właśnie w Maynooth. Od dawna transport został przejęty przez kolej, ale kanał może nadal służyć do żeglugi, małych jednostek.
Oprócz Uniwersytetu warto zwiedzić zamek (Maynooth Castle) wybudowany w XIII wieku, oraz Carton House - posiadłość rodu Earl z XVII wieku. Wkrótce przeprowadzka do tego uroczego miasteczka, wtedy zamierzamy nadrobić zaległości i odwiedzić obie atrakcje.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz