Tekst : Andrzej Kojder
Zdjęcia : najczęściej Hanna Kojder

niedziela, 12 kwietnia 2009

Easter Rising


Dzisiaj i jutro ludzie w Irlandii życzą i będą życzyć sobie nawzajem "Happy Easter" (Easter - święta wielkanocne, czyta się ister).
Jednakże w 1916 roku, święta wielkanocne, a w zasadzie to co stało się po świętach, nie były tak wesołe.
24 kwietnia 1916 roku w poniedziałek wielkanocny członkowie "Irish Volunteers" (Irlandzcy ochotnicy) prowadzeni przez Patrick'a Pears'a, oraz "Irish Citizens Army" (armia Irlandzkich obywateli) którym przewodniczył James Connolly, wraz z "Cumann na mBan" co na Angielski tłumaczy się jako Women's League (Liga kobiet) zajeli między innymi budynek poczty głównej w Dublinie i proklamowali utworzenie Republikę Irlandii, niezależną od Wielkiej Brytanii. Prezydentem wybrany został Patrick Pearse - nauczyciel,poeta, pisarz.
Niestety Wielka Brytania postanowiła stłumić powstanie i do walki z 1250 powstańcami włączono 16 tysięcy regularnych żołnierzy. Walki trwały 7 dni, do 30 kwietnia, największy opór powstańcy stawili w budynku poczty głównej.
Po kapitulacji przywódcy powstańców zostali osadzeni w więzieniu Kilmainham Gaol, gdzie od 3 do 12 maja trwały ich egzekucje. Eamon de Valera późniejszy prezydent i premier Republiki Irlandii, zdołał uniknąć tego losu tylko dlatego, że urodził się w Stanach Zjednoczonych i miał Amerykańskie obywatelstwo.
Pozwolę sobie dołączyć część filmu "Michael Collins", który traktuje między innymi o tamtych wydarzeniach.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz