Tekst : Andrzej Kojder
Zdjęcia : najczęściej Hanna Kojder

środa, 18 marca 2009

Brú na Bóinne

Brú na Bóinne - Newgrange, Knowth, Dowth
Brú na Bóinne - to kompleks grobowców korytarzowych, przede wszystkim Negrange, Knowth i Dowth. Najbardziej znany z nich to Newgrange, pozostałe dwa (Knowth i dowth) stoją "w cieniu" sławy największego z nich, chociaż są równie zagadkowe. Wszystkie trzy, zostały wybudowane mniej więcej w podobnym okresie, przez tą samą kulturę, zamieszkującą te tereny Irlandii na długo przed wybudowaniem piramid w Egipcie i Stonehenge w Anglii.
Budowle te, a szczególnie Newgrange powstawały przez wiele lat (Newgrange było budowane przez kilka pokoleń) i są datowane na 35 - 32 wiek przed naszą erą, czyli mają sporo ponad 5000 lat.
Na terenie 780 hektarów, oprócz tych trzech wymienionych wyżej grobowców, istnieje 40 innych grobowców korytarzowych. Pochodzą z podobnego okresu.

W Newgrange w latach 1962 - 1975 prowadzone były badania archeologiczne przez Profesora Briana O'Kelly. To właśnie on odkrył, że podczas przesilenia zimowego, przez 5 kolejnych dni, o godzinie 8:58 do korytarza wpada światło słoneczne, rozświetlając stopniowo cały grobowiec. Przez pozostałe 360 dni roku, wnętrze grobowca jest zupełnie ciemne, nie dostaje się tam światło słoneczne.

Opłata za zwiedzenie wszystkiego, co jest dostępne. Czyli wystawy, Newgrange i Knowth.
Dorośli : €10.30
Seniorzy : €7.40
Dzieci i studenci : €4.50
Dla posiadaczy kard : OPW Heritage Card - wstęp wolny
My jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami tychże kart, bardzo rozsądne rozwiązanie, jeśli lubi się dużo zwiedzać. Karta ważna jest przez rok i kosztuje odpowiednio
Dorośli : 21 euro
seniorzy : 16 euro
dzieci i studenci 8 euro.
Karta pozwala na nieodpłatne zwiedzanie wielu ciekawych miejsc w całej Irlandii.
Lokacja centrum dla odwiedzających, z którego tylko można zwiedzić Newgrange, nie ma sensu jechać prosto do Newgrange.

Wyświetl większą mapę

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz