Tekst : Andrzej Kojder
Zdjęcia : najczęściej Hanna Kojder

sobota, 4 kwietnia 2009

Dlaczego po Francusku?


Jak wiadomo, języków na naszym globie jest kilka tysięcy. Według Wikipedii 6-7 tysięcy w tym języki którymi posługuje się zaledwie kilkuset osobowe grupy ludzi.
Jak myślicie, którym językiem włada najwięcej ludzi? Zapewne przejdzie wam przez myśl hiszpański, angielski, może nawet rosyjski. Ale odpowiedź jest inna, jest to język Mandaryński, czasem zwany też językiem Chińskim. Według wikipedii, jest pierwszym językiem dla około miliarda osób(w zależności od źródła jest to 1200 milionów lub 800 milionów), natomiast językiem obcym(wyuczonym) dla 170 milinów ludzi.
Drugi język to Angielski, szczególnie jeśli chodzi o liczbę osób dla których był drugim lub kolejnym językiem, prawie na całym świecie dogadamy się po Angielsku(pomijając Polskę i niektóre afrykańskie plemiona).
Trzecie miejsce to Hiszpański, następnie Hindi, Arabski i Francuski(miejsce 6), potem na 27 miejscu Polski. Oczywiście moim źródłem jest wikipedia.
No dobrze, po co ja to wszystko piszę? Więc wyobraźmy sobie, że chcemy wysłać paczkę z polski za granicę, wypełniamy formularz, który jest naklejany na tą paczkę i stanowi jedyną informację o nadawcy, odbiorcy, o samej paczce, o tym jak należy ją traktować i kilka innych rzeczach. Formularz jest oczywiście dwujęzyczny. Zastanówcie się jakie są te języki?
Nie jest to oczywiście Mandaryński, zresztą Mandaryński jest popularny przede wszystkim w Chinach, więc adnotacje po Mandaryńsku byłyby raczej niepotrzebne.
Angielski to również nie jest, mimo iż byłby chyba rozsądnym wyborem.
Te dwa języki to Polski i Francuski (czyli miejsce 27 i 6)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz